ÚVOD

Slovzel družstvo je pestovateľské a marketingové združenie siedmych členov - pestovateľov zeleniny na celkovom výmere cca 390 ha s úlohou predaja produktov vypestovaných členmi, ako aj výkupom a predajom od iných pestovateľov zeleniny.


Organizácia vznikla v r. 1998 pomocou dvojstranného slovensko - holandského projektu, ktorý podporoval družstvo finančne a poradenstvom. Slovzelu sa počas svojho pôsobenia na trhu potvrdila nastúpená cesta a trend, aby zelenina vypestovaná členmi družstva bola čo najlepšie trhovo upravená a ponúknutá na odber.


Snahou Slovzelu je predávať väčšie množstvá zeleniny v čo najväčších ucelených jednotkách svojim odberateľom. Postupne nadobudnuté skúsenosti potvrdzujú správnosť tohoto smeru.


Členstvo v družstve Slovzel je otvorené všetkým pestovateľom zeleniny. Pestovatelia zostávajú nezávislý a sú spojení len z obchodného dôvodu.


Nakoľko sa približuje termín ukončenia integračných jednaní do štruktúr Europskej Únie
je našou prioritou zosúladiť naše pestovateľske možnosti a spôsoby s platnými smernicami EÚ.

Slovzel exportuje kvalitne upravenú, triedenú a balenú zeleninu, ktorá zaplňuje doteraz chýbajúci článok
od slovenských pestovateľov na trhu. Ponúka väčšie množstvá štandardnej kvality širokého sortimentu zeleniny.


Základom odbytovania je vypestovaná rýchlená a vonkajšia zelenina členmi družstva v ročnom objeme cca. 7 - 8 tisíc ton.
Rýchlenú zeleninu pestujeme skleníkovom hospodárstve o výmere 1,5 ha a začali sme aj s pestovaním
pod zakrytými plochami (fólie, netkaná textília, sieťovina).V pestovaní vonkajšej zeleniny sa snažíme dosiahnuť čím väčšiu uniformitu tovaru počas celého hospodárskeho roka. Za týmto účelom sú už vybudované klimatizované sklady u troch členov družstva a tento rok dokončia práce u ďalších dvoch pestovatelov.
Sortiment priebežne doplnujeme podľa potreby aj výkupom od iných pestovateľov a záhradkárskych združení a dodávame priebežne počas celého roka.


Sú to hlavne tieto produkty:

paprika, odjadrincovaná paprika, rajčiny, reďkovka, hlávkový šalát, uhorky šalátové, kapusta (biela, červená, čínska) kel, brokolica, kaleráb (biely, modrý, gigant), melóny (vodové, žlté), cibuľa (jarná, ozimujúca), cesnak, mrkva, petržlen, zeler, cvikla, tekvica, patizóny, cukety, zemiaky, šošovica a hrach /od firmy KOVÁCS AGRO s.r.o./ kvasené výrobky /od firmy FARMER SHR/, paprika koreňová /od firmy ZELEX SLOVAKIA s.r.o./

Predpokladaná dodávka rôzneho sortimentu zeleniny v r.2003 je 7000 ton.

SLOVZEL družstvo prevádzkuje výkonné technologické linky: na mytie, preberanie, triedenie, váženie a vrecovanie - mrkvy, petržlenu, zeleru a zemiakov. Možnosť ročnej dodávky 3-4 tisíc ton. Ďalej prevádzkuje linku na odvňatenie, čistenie, preberanie, triedenie, váženie a vrecovanie cibule. Možnosť ročnej dodávky 2,3 - 2,5 tisíc ton. Okrem toho prevádzkuje aj linku
na čistenie, preberanie, triedenie, váženie a balenie papriky a rajčín. Možnosť ročnej dodávky 0,5-0,6 tisíc ton.


Možnosti balenia:

do tkaných vriec s hmotnosťou 1-50 kg

do priesvitných igelitových sáčkov s hmotnosťou
0,5-5kg

na polystyrénové tácne s hmotnosťou 0,5 - 2 kg
(mix - polievková zelenina, paprika rajčiny,
aj kombinovane)

do kartónov s hmotnosťou 5 - 10 kg

do prepraviek HV, HM, HL, CASICopyright © 2003 Slovzel   Design: g.biz, Opt. pre Microsoft Internet Explorer 5.0
Úvod